Gazobeton to materiał o szerokim spektrum zastosowań. Pospolicie nazywa się go betonem komórkowym i wykorzystuje m.in. w budownictwie jednorodzinnym. Stosowany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Gazobeton dostępny jest w kilku rozmiarach i gęstościach, co pozwala na jego szerokie zastosowanie. Dzięki swoim walorom wyróżnia się na tle innych materiałów budowlanych.

Czym jest gazobeton?

Gazobeton, znany też jako beton komórkowy, jest materiałem budowlanym, który cieszy się dużą popularnością. Potocznie spotyka się go także pod nazwą suporeks. Beton komórkowy powstaje w wyniku zmieszania zmielonego piasku kwarcowego, wapna z niewielką ilością cementu oraz wody, a cała masa dojrzewa w atmosferze pary wodnej w autoklawie. Dodawany jest również spulchniacz w postaci proszku aluminiowego lub pasty aluminiowej. Skąd nazwa gazobeton? Ma ona związek z reakcjami zachodzącymi podczas procesu produkcji. W czasie reakcji aluminium z wodorotlenkiem następuje wydzielanie wodoru, co powoduje spulchnienie całej masy. Dzięki temu w materiale powstają pory, w których wodór zastępowany jest powietrzem.

Błędem jest nazywanie każdego gazobetonu suporeksem ‒ różni się on bowiem wyglądem i składem. Do produkcji suporeksu dodatkowo wykorzystywany jest odpad produkcyjny, czyli popiół lotny. Barwa tego produktu jest bardziej szara.

Jakie właściwości ma gazobeton?

Gazobeton charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi dzięki swojej porowatej strukturze. Pozwala to na budowanie ścian jednowarstwowych, których grubość jest mniejsza niż ścian z ceramiki. Beton komórkowy dostępny jest w kilku rodzajach gęstości: 400, 500, 600 i 700 kg/m³. Im większa gęstość gazobetonu, tym większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Gazobeton cechują właściwości akustyczne do 50dB.

Dobra izolacyjność termiczna betonu komórkowego to nie jedyna jego zaleta. Materiał ten wyróżnia się również łatwością obróbki ‒ można go z łatwością pociąć za pomocą piły ręcznej. Należy jednak pamiętać, że im gęstszy beton, tym przycinanie będzie trudniejsze.

Kolejną zaletą gazobetonu jest fakt, że jest on klasyfikowany jako tworzywo niepalne. W przypadku ścian o grubości 12 cm konstrukcja jest w stanie wytrzymać do 2 godzin ekspozycji na ogień, a przy dodatkowych 6 cm czas ten wydłuża się dwukrotnie. W kontakcie z ogniem gazobeton nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Gazobeton wykazuje zwiększoną mrozoodporność. Ma zdolność odparowywania zwiększonej ilości wody ‒ innymi słowy jest paroprzepuszczalny. Do tych wszystkich właściwości gazobetonu należy dodać jego wytrzymałość na pleśń, glony i grzyby, a także walory estetyczne konstrukcji i wykończenia z użyciem tego materiału.

Do wad gazobetonu można zaliczyć słabą izolację akustyczną, szczególnie w przypadku odmian o niższej gęstości. Poza tym, mimo swojej wytrzymałości ma tendencje do kruszenia.

Gazobeton ‒ zastosowanie

Gazobeton znajduje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Z powodzeniem wykorzystuje się go na zewnątrz ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Grubość ścian zależy od współczynnika izolacyjności termicznej, który wynika z gęstości i klasy bloczków. Pustaki z gazobetonu stosuje się również do budowy ścian nośnych, konstrukcyjnych oraz działowych. Co więcej, beton komórkowy zastępuje styropian przeznaczony pod wylewkę oraz na warstwy izolująco-wyrównujące. W przypadku ścian działowych wskazane jest stosowanie produktu o zwiększonej gęstości w celu poprawy właściwości akustycznych. Natomiast do ścian zewnętrznych przeznaczony jest beton o niskiej gęstości, aby zachowane były właściwości izolacyjne. Dzięki gazobetonowi z dodatkiem zbrojenia powstają płyty stropowe, z których wykonuje się balkony i stropodachy.

Gazobeton ‒ cena i wymiary

Najczęściej kupowanym produktem wykonanym z gazobetonu są bloczki. Obecnie kosztują one od 8 do 25 zł za sztukę. Cena zależy od rozmiarów, zastosowań oraz producenta. Najczęściej kupuje się bloczki z betonu komórkowego, które mają specjalne zamki umożliwiające ich bezproblemowe łączenie na pióro i wpust oraz wygodne uchwyty ułatwiające ich przenoszenie. Długość i wysokość bloczków jest ujednolicona, natomiast szerokość wynosi od 10 do 48 cm. Najczęściej spotykane są szerokości 20 cm i 24 cm. Ściany działowe to bloczki o szerokości 10 lub 12 cm. Z gazobetonu wykonuje się również nadproża, które kosztują od 45 zł do 350 zł za sztukę, w zależności od nośności. Innym produktem z gazobetonu są kształtki wykorzystywane przy budowie wieńców stropowych lub mocno obciążonych nadproży z żelbetonu. Ich cena mieści się w zakresie 10‒35 zł za sztukę. Na rynku dostępny jest również zbrojony gazobeton, z którego wykonane są płyty stropowe. Cena płyt zaczyna się od 150 zł/m2. Dostępne są grubości: 15, 20 i 24 cm.