Folia fundamentowa – jakie są jej rodzaje oraz jak ją stosować?

 

Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią jest bardzo ważnym etapem budowy. Jeszcze do niedawna stosowano do tego celu papę lub lepik, które musiały być nakładane przez wyspecjalizowane ekipy. Obecnie za najwygodniejszy w użyciu materiał do izolacji fundamentów uważa się folię fundamentową, która jest dostępna w różnych wariantach.

Wykonanie izolacji powinno być poprzedzone dokładną analizą warunków gruntowych, w jakich ma być wybudowany dom. W zależności od tego, czy są to piaski, czy może grunty agresywne chemicznie, powinno się stosować różne rodzaje folii. Warto pamiętać, że dom buduje się na wiele lat, dlatego tak istotne jest zastosowanie odpowiednich technologii i materiałów, aby w przyszłości uniknąć uszkodzeń konstrukcji budynku.

Folia fundamentowa ‒ jak ją stosować?

Folia izolacyjna fundamentowa jest dużo prostsza w użyciu niż papa czy lepik. Na rynku materiałów budowlanych dostępne są folie ze specjalnymi pasami samoprzylepnymi, które mogą być nakładane bez użycia specjalnej nagrzewnicy do spajania połączeń. Izolację z folii można wykonać na betonie (ale nie chudym), a także na murze zbudowanym z elementów drobnowymiarowych, takich jak cegły czy bloczki o wygładzonej powierzchni. Zastosowanie folii jest również możliwe w przypadku tynku tradycyjnego III kategorii. Należy tylko pamiętać, że przed użyciem folii podłoże powinno być suche i wysezonowane. Warto wiedzieć, że folię fundamentową można również stosować na zanieczyszczonej powierzchni, o ile nie ma ryzyka jej uszkodzenia (dlatego na powierzchni nie mogą znajdować się wystające nierówności, ubytki oraz gwoździe czy kołki). Najlepiej, aby była to gładź z zaokrąglonymi wypukłymi krawędziami.

Do zapewnienia skutecznej izolacji wystarczy jedna warstwa folii. Arkusze można łączyć poprzez wulkanizowanie, spajanie klejem systemowym, poprzez zgrzewanie bądź użycie rozpuszczalników. Istnieje również możliwość doszczelnienia krawędzi upłynnioną folią. Zastosowanie określonej techniki powinno wynikać przede wszystkim ze wskazówek producenta.

Folia izolacyjna fundamentowa ‒ podstawowe rodzaje

W ofercie producentów materiałów budowlanych znajduje się wiele rodzajów folii nadających się do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Ich dobór i zastosowanie wymaga wiedzy i umiejętności. Szczególnie ważne jest dobranie właściwej grubości folii i jej rodzaju do fundamentów.

Folie fundamentowe dzieli się na dwie podstawowe kategorie: poziome i pionowe, które stosowane są odpowiednio do wykonania izolacji poziomej i pionowej budynku.

Izolacja pozioma

Poziomą izolację fundamentów stosuje się między ławami fundamentowymi a ścianami oraz między ścianami parteru a fundamentami. Chroni ona mury przed podciąganiem wody. Przekładki z materiału izolacyjnego stanowią warstwę poślizgową, która sprawia, że ława i ściana nie tworzą jednorodnego elementu konstrukcyjnego. Zapobiega to powstawaniu pęknięć, które powstają podczas osiadania budynku. Do wykonania izolacji poziomej wykorzystywana jest gruba folia izolacyjna pozioma.

Izolacja pionowa

Izolacja pionowa pokrywa całą powierzchnię ścian od strony gruntu, a często również od strony wewnętrznej budynku. Jej zastosowanie chroni mury przed wilgocią, a nawet wodą z gruntu. Hydroizolacja układana jest najczęściej bezpośrednio na ścianie fundamentowej, która jest osłaniana materiałem termoizolacyjnym. Możliwe jest także użycie materiałów hydroizolacyjnych po ociepleniu ścian. Wtedy warto dodatkowo użyć folii kubełkowej, która chroni hydroizolację podczas zasypywania wykopów ziemią. Jest to gruba folia budowlana ze specjalnie tłoczonymi „kubełkami”, których zadaniem jest ochrona powłoki bitumicznej przed rozmaitymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki dużej wytrzymałości folia kubełkowa wolno się zużywa, jest odporna na wodę, grzyby, bakterie oraz większość związków chemicznych występujących w glebie. Zapewnia również wentylację ściany zewnętrznej, zapobiegając jej zawilgoceniu.

Jaką izolację wybrać, a jakiej unikać?

Wybierając folię izolacyjną, należy kierować się wskazaniami producentów oraz ekipy budowlanej, która powinna wiedzieć, jakie materiały będą najlepsze w przypadku danej budowy. Warto pamiętać, aby wybierać folie, które można ze sobą wygodnie łączyć. Niedopuszczalne jest ułożenie ich jedynie na zakładkę. Folia powinna mieć odpowiednią grubość – co najmniej 1–1,5 mm. Na rynku można znaleźć również folie fundamentowe PVC o grubości 2 mm oraz szerokości 40 lub 50 cm.

Bardzo częstym błędem jest wykorzystywanie folii fundamentowej kubełkowej do izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Ten rodzaj folii służy wyłącznie do ochrony właściwych powłok hydroizolacyjnych oraz odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu