Trawertyn i jego zastosowanie we wnętrzach

 

Trawertyn to kamień naturalny, który stosuje się w aranżacji wnętrz. Jest to długowieczny materiał o ciekawej strukturze, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Niezależnie od tego, czy trawertyn jest cięty wzdłuż, czy w poprzek, zawsze oferuje ciekawą, niepowtarzalną strukturę. Każdy kawałek posiada unikalny wzór. Trawertyn dodaje wnętrzu szlachetności i uroku. Wszechstronność trawertynu sprawia, że może być stosowany praktycznie wszędzie. Jest to trwały materiał, w który warto zainwestować.

Czym jest trawertyn?

Trawertyn jako materiał budowlany jest znany już z czasów starożytnych. Wykonano z niego wiele budowli, na przykład rzymskie Koloseum. Trawertyn jest skałą osadową, która powstaje na podłożu wapiennym przy uskokach tektonicznych i gorących źródłach. Tworzy się w wyniku wytrącania się węglanu wapnia podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. Z natury charakteryzuje się porowatością i drobnoziarnistą strukturą.

Właściwości trawertynu

Trawertyn to skała o wysokiej porowatości, w związku z tym jest bardzo nasiąkliwy. Ma charakterystyczne pory o dużej wielkości, często usytuowane w linii. Jest to skała zawierająca wapń, która podobnie jak marmur negatywnie reaguje na kontakt z kwasami wywołującymi plamy. Z tego powodu materiał ten wymaga pielęgnacji i impregnacji preparatem do kamienia naturalnego. Zaletą trawertynu jest to, że można go stosować bezpośrednio na wszystkie rodzaje tynków bez potrzeby stosowania gładzi. Co więcej, trawertyn jest alkaliczny, co znaczy, że tworzy środowisko, w którym nie rozwija się pleśń, grzyby ani inne mikroorganizmy. Inwestycja w trawertyn na pewno się opłaci, ponieważ jest długowieczny, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Występuje w kilku różnych odcieniach – najbardziej popularny jest trawertyn szary, biały, beżowy oraz czerwony.

Czym jest trawertyn egipski?

Trawertyn egipski jest najtrwalszym tynkiem szlachetnym na bazie wapna gaszonego. Stosuje się go zarówno we wnętrzach antycznych, klasycznych, jak i nowoczesnych. Trawertyn egipski dekoruje oraz zabezpiecza powierzchnie, może być stosowany w miejscach narażonych na zabrudzenia. Szeroka oferta kolorystyczna i różnorodność efektów daje nieograniczone możliwości wykończenia wnętrz. Trawertyn egipski jest łatwy w konserwacji, łatwo poddaje się myciu i szorowaniu.

Trawertyn – zastosowanie we wnętrzach

Istnieją materiały, które nie poddają się upływowi czasu, zachowując przez lata swój niezmienny urok. Naturalny materiał do wykończenia wnętrz nadaje im ciekawy i wyjątkowy wygląd, ma również wpływ na nasze samopoczucie. Taki jest właśnie trawertyn. Gdzie można go zastosować?

  • Trawertyn w kuchni występuje najczęściej w postaci blatów kuchennych. Często wybierają go osoby ceniące sobie klasyczny wystrój wnętrza. Przy odpowiedniej pielęgnacji trawertyn przez lata pozostanie w idealnym stanie.
  • Obudowa komina wykonana z trawertynu nada mu oryginalny charakter. Porowatość i liczne zdobienia w kamieniu sprawią, że kominek nabierze wyjątkowego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że materiał powinien być odpowiednio zabezpieczony przed brudem.
  • Trawertyn na podłogę to dobry wybór na ogrzewanie podłogowe. Duże kafelki i jasne odcienie optycznie powiększają wnętrze. Trawertyn w salonie sprawi, że już sama podłoga będzie ozdobą, a w połączeniu z minimalistycznymi dodatkami wnętrze będzie wyglądać bardzo elegancko.
  • Trawertyn w łazience również znajdzie swoje zastosowanie. Może zostać wykorzystany na blat przy zlewie, parapety oraz podłogę. Płytki z trawertynu na ścianę sprawdzą się jako dodatek dekoracyjny.
  • Trawertyn może być stosowany na zewnątrz jako wykończenie tarasu, chociaż ze względu na swoją niską odporność na zarysowania nie nadaje się na pokrycie całej podłogi. Lepiej sprawdzi się do wykończenia elewacji. Materiał w postaci dużych płyt, poddany impregnacji sprawi, że elewacja budynku oryginalnie wpasuje się w naturalne środowisko otaczające dom.

Jak pielęgnować trawertyn?

Zaraz po ułożeniu trawertynu na ściany, podłogi itp. należy go odpowiednio zaimpregnować. Impregnacja zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Zabieg ten należy powtarzać co 1–2 lata.

Niezależnie od tego, gdzie został zastosowany trawertyn, jest on dość łatwy w utrzymaniu. Do codziennej pielęgnacji wystarczy użyć samej wody. Co jakiś czas należy użyć łagodnego środka czyszczącego o neutralnym pH. Należy unikać preparatów zawierających chlor, środków wybielających i silnie żrących, ponieważ mogą one odbarwić materiał. W przypadku silnego zabrudzenia lub plam należy stosować środki czyszczące przeznaczone specjalnie do marmuru i trawertynu.

Trawertyn – cena

Płytki z trawertynu kosztują od 100 zł/㎡. Cena płyt może przekraczać 300 zł/㎡. Najciekawsze materiały kosztują nawet powyżej 500 zł/㎡. Niższa cena kamienia może być sygnałem, że materiał może być gorszego gatunku. Zawsze należy sprawdzić, czy do materiału jest dołączona odpowiednia informacja na ten temat.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu