Czym jest mikrocement i jakie jest jego zastosowanie?

 

Zastosowanie mikrocementu to sposób na uzyskanie dużych powierzchni posadzek bez nieestetycznych przerw dylatacyjnych. Produkt ten może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Popularnym synonimem mikrocementu jest posadzka dekoracyjna. Z jego pomocą można stworzyć dekoracyjne wylewki posadzkowe oraz inne typy powłok wysokiej jakości. Dzięki użyciu barwników w postaci płynnej możliwości kolorystyczne mikrocementu są nieograniczone.

Czym jest mikrocement?

Mikrocement to rodzaj złożonej powłoki dekoracyjnej, której składnikami są: cement, żywice akrylowe oraz specjalne dodatki wypełniające i pigmentacyjne. Typ produktu zależy od proporcji wymieszanych składników. Materiał ten znajduje zastosowanie we wnętrzach pomieszczeń oraz na zewnątrz obiektów. Można go używać na powierzchniach poziomych i pionowych. Jego główną zaletą jest bezspoionowość, co znacznie ułatwia prace związane z czyszczeniem i konserwacją powierzchni – wystarczy oczyścić ją za pomocą zwilżonej ściereczki i wosku. Powłoka powstająca przy użyciu mikrocementu charakteryzuje się niewielką grubością.

Decydując się na wykończenie powierzchni z zastosowaniem mikrocementu, do wyboru mamy różne faktury (gruboziarniste, średnioziarniste, drobnoziarniste), całą paletę dostępnych barw oraz różnorakie wersje wykończenia – naturalnie matowe, satynowe oraz błyszczące, a także powłoki i glazury metaliczne.

Zastosowanie mikrocementu

Wykorzystując mikrocement, można stworzyć nietuzinkowe i oryginalne warstwy wykończeniowe na powierzchniach gładkich, które będą pozbawione fug i szczelin dylatacyjnych.

Mikrocement może być stosowany na powierzchnie poziome i pionowe, w związku z czym nadaje się zarówno do wykonywania warstw posadzkowych (podłoga z mikrocementu), jak i ściennych, również na płytach gipsowo-kartonowych. Bardzo często stosuje się go do wykańczania klatek schodowych. Popularnym rozwiązaniem są schody z mikrocementu. Parametry tego materiału pozwalają na jego zastosowanie w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka czy kuchnia. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania posadzek z mikrocementu na ogrzewaniu podłogowym, ma on bowiem wysoki wskaźnik przewodności cieplnej.

Coraz częściej mikrocement stosowany jest na posadzkach w pomieszczeniach usługowych i przemysłowych. Z jego użyciem możliwe jest również stworzenie imitacji betonu naturalnego na powierzchni sufitu. Popularnym rozwiązaniem jest wykonywanie z mikrocementu okładzin ścian i słupów w pomieszczeniach mieszkalnych.

W ofercie producentów są również elementy wykończeniowe mebli i blatów kuchennych z mikrocementu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także okładziny na stolarkę drzwiową z tego materiału.

Zalety mikrocementu

Wśród zalet stosowania mikrocementu należy wymienić jego trwałość. Dodatkowo nie jest on podatny na uszkodzenia, dzięki czemu można go stosować w pomieszczeniach o charakterze prywatnym, publicznym, a nawet przemysłowym. Powłoki tworzone z mikrocementu są zgodne z atestami środowiskowymi, co oznacza, że nie powodują zagrożenia dla otoczenia. Produkt ten jest całkowicie wodoodporny, w związku z czym nie ma ograniczeń co do jego stosowania w kuchniach i łazienkach. Z uwagi na swoją uniwersalność mikrocement może być z powodzeniem stosowany jako wykończenie mebli czy blatów kuchennych, dzięki czemu można uzyskać efekt betonowych powierzchni na elementach wykończenia. Osiągnięcie jednolitości każdej przestrzeni, zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych, jest z kolei efektem braku spoin. Mikrocement cechuje się bardzo wysoką przyczepnością, co sprawia, że możliwa jest jego aplikacja na każdy typ powierzchni, nawet na płytki ceramiczne. Warto podkreślić, że mimo surowego wyglądu posadzki z mikrocementu są ciepłym typem podłóg. Jest to jedna z podstawowych cech odróżniających je od posadzek betonowych. Z zastosowaniem mikrocementu możliwa jest aranżacja wnętrza w dowolnym stylu – od nowoczesnego, przez klasyczny, po rustykalny.

Mikrocement – cena

Cena za metr kwadratowy mikrocementu jest uzależniona od wielu czynników. Bardzo istotną kwestią jest między innymi cena robocizny. Na rynku nie ma wielu fachowców specjalizujących się w technice cienkowarstwowego pokrywania powierzchni. Brak konkurencji powoduje stosunkowo wysokie koszty takich usług. Cena zależy też od rodzaju powierzchni, jaką zamierzamy pokryć tym materiałem. Producenci oferują różne typy mikrocementu, w zależności od warunków, w jakich będzie on eksploatowany.

Warunkiem uzyskania zadowalających rezultatów jest właściwe przygotowanie podłoża, dobór odpowiedniego produktu oraz wykonanie prac przez specjalistę z odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rybnik

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu