Beton architektoniczny – co to jest i jak zrobić go samodzielnie?

Beton architektoniczny jest jednym z najgorętszych trendów w wykańczaniu wnętrz w ostatnich latach. Jest innowacyjny, nowoczesny i ekskluzywny, dlatego każdy z nas chciałby go mieć we własnym domu.

Beton architektoniczny dostępny jest pod różnymi postaciami. Może być gładki, posiadający strukturę trawertynu, szary, różnokolorowy, bardzo cienki lub imponująco gruby. Trudno się zatem dziwić, że tak wielu projektantów wnętrz używa go w swoich najlepszych projektach.

Beton architektoniczny – ile to kosztuje?

Niestety trzeba przyznać, że beton architektoniczny nie należy do najtańszych produktów. Dobrze zrobiony beton powinien kosztować mniej więcej w przedziale od 250 do 300 zł/m2. Oczywiście można też znaleźć beton architektoniczny nawet trzykrotnie tańszy, ale jego jakość pozostawia wiele do życzenia.

Ze względu na dość wysoką cenę dobrego betonu architektonicznego, wiele osób decyduje się przygotować go samodzielnie. Czy jest to rzeczywiście takie proste, że warto brać to w ogóle pod uwagę?

Beton architektoniczny – jak zrobić?

Beton architektoniczny można spróbować zrobić samemu, ponieważ nie jest to bardzo trudne. Przede wszystkim potrzebujemy do tego formy i gotowej mieszanki betonu architektonicznego GRC. Formę można kupić gotową lub wykonać ją samodzielnie, np. z płyt laminowanych.

Wybierając mieszankę betonu architektonicznego, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje. Każdy z nich będzie odpowiadał innym oczekiwaniom w kwestii struktury. Np. do betonu architektonicznego ze strukturą trawertyn warto wybrać mieszankę GRC Classic.

Nowoczesne mieszkanki do betonu architektonicznego są bardzo łatwe w przygotowaniu, ponieważ najczęściej wystarczy je po prostu zmieszać z wodą. Oczywiście warto zachować zalecaną proporcję wody do mieszanki, aby uzyskać najlepsza konsystencję, która pozwoli nam na szybkie i proste nałożenie betonu na ścianę.

Samodzielne przygotowanie mieszanki betonu architektonicznego jest zalecane ze względów ekonomicznych, ponieważ kilogram mieszanki kosztuje zazwyczaj około 1-2 złotych. W przeliczeniu koszt wyprodukowania jednej płyty betonu architektonicznego powinien wynosić około 30 złotych.

Beton architektoniczny – aranżacje

Gdzie najczęściej wykorzystuje się ten rodzaj materiału? Oczywiście na ścianie. Bardzo popularny jest beton architektoniczny w kuchni, łazience i salonie. Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych materiałów wykończeniowych, który doskonale pasuje nie tylko do minimalistycznych wnętrz zaprojektowanych zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami. Dobrze wygląda także w towarzystwie mebli i dekoracji bardziej tradycyjnych i typowo klasycznych, jeśli są one dobrane ze smakiem.

Beton architektoniczny na zewnątrz

Beton architektoniczny można stosować także na elewacje. Nowoczesne budynki często mają elewacje wykonane z zestawienia szarego gładkiego betonu architektonicznego z drewnem. To wyjątkowo odpowiada aktualnym trendom, szczególnie z tego powodu, że elewacje w kolorach szarości są od kilku sezonów uznawane za najmodniejsze. Nie wspominając już o tym, jak bardzo taki kolor jest praktyczny w dużych miastach.

Beton architektoniczny na elewacje ma też bardzo duży potencjał estetyczny, ponieważ pozwala wykreować bardzo różny styl w każdej budowli.

Czytaj dalej:

Malowanie sufitów we własnym domu – porady, narzędzia

Każde pomieszczenie w domu wymaga odświeżenia co kilka lat. Najważniejsze jest odmalowanie ścian i sufitu, które przede wszystkim nie tylko stwarza efekt zadbanego wnętrza, ale przede wszystkim pozwala na usunięcie brudu, który osadza się na nich każdego dnia.

Jak zrobic  lozko z palet Instrukcja krok po kroku.jpg

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku

Łóżko z palet to trend, za którym podążają zwolennicy nietypowych, a jednocześnie ekologicznych wystrojów wnętrz. Łóżko na paletach świetnie spełnia swoją rolę – stanowi dobre podparcie dla materaca, a jednocześnie tworzy przytulną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę.