Sufit napinany – co to jest? Jak zamontować sufit napinany?

 

Sufit napinany to nowoczesna technologia, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Taka konstrukcja niesie za sobą wiele korzyści – idealnie wyrównuje powierzchnię sufitu, ukrywa wszelkie niedoskonałości, jest efektowna i trwała. Sufit napinany w salonie będzie dekoracją wnętrza, podkreślającą jego luksusowy wymiar.

Sufit napinany – zalety i wady

Sufit napinany wykorzystuje najnowsze technologie, aby uzyskać piękne i zaskakujące efekty. Stanowi formę obniżenia sufitu na całej jego powierzchni, tworząc bardzo równą i gładką powłokę. Sufit napinany w salonie przede wszystkim pełni funkcję dekoracyjną. Lśniąca powierzchnia z ciekawym nadrukiem np. gwieździstego nieba z pewnością przyciągnie wzrok każdego, kto odwiedzi nasz dom. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć wysoką trwałość konstrukcji, która potrafi wytrzymać wiele lat. Decydując się na sufit napinany mamy też wiele kolorów i faktur do wyboru – sufit o lustrzanej powłoce będzie prezentować się luksusowo a ze spersonalizowanym nadrukiem bardziej oryginalnie. Cechy, które przemawiają na korzyść sufitu napinanego to dobra izolacja akustyczna, odporność na wilgoć czy lekkość konstrukcji. Na jego powierzchni warto zamontować punkty oświetleniowe, które spotęgują efekt wielowymiarowości. Warto podkreślić, że sufit napinany i montaż jego konstrukcji jest niezwykle prosty – opiera się na mocowaniu szyn oraz specjalnego materiału – membrany z PCV lub tkaniny poliestrowej.

Jeśli chodzi o wady, sufit napinany nie może być zamontowany w każdym pomieszczeniu. Jego instalacja nie będzie możliwa w przypadku uskoków, wgłębień i innych nietypowych elementów stropu. Ze względu na niewielki wybór wymiarów materiałów, sufit napinany najlepiej wygląda w mniejszych wnętrzach. Ograniczeniem jest też zastosowanie wyłącznie lekkiego oświetlenia, które dodatkowo trzeba zabezpieczyć przed nagrzewaniem. Wadą sufitu napinanego jest jego niekorzystny wpływ na środowisko, folia nie jest materiałem ekologicznym.

Wielu zwolenników oryginalnych rozwiązań marzy o konstrukcji takiej jak sufit napinany. Ile kosztuje jej montaż wraz z materiałem? Optymalna cena przy zachowaniu odpowiedniej jakości to przynajmniej 100-200 zł brutto za 1 m².

Sufit napinany – jak zrobić samemu?

W przypadku zastosowania nowoczesnej konstrukcji, takiej jak sufit napinany, samodzielny montaż wymaga przygotowania odpowiednich materiałów. Nie wystarczy zakup takich elementów, jak folia na sufit napinany czy profile do sufitu napinanego. Niezbędna jest chociażby nagrzewnica gazowa. Samodzielny montaż sufitu napinanego może okazać się więc równie kosztowny, co jego instalacja przez profesjonalną ekipę. Jak wykonać sufit napinany?

  • Materiał PCV docina się do określonego rozmiaru pomieszczenia.
  • Tworzymy ramę do zamocowania materiału, która składa się z listew zamocowanych do ścian oraz profili nośnych z aluminium (w rozstawie co 20 cm).
  • Powierzchnię materiału podgrzewa się za pomocą nagrzewnicy gazowej do przynajmniej 50˚C, dzięki czemu uzyskujemy odpowiednią elastyczność, niezbędną do przymocowania jej do konstrukcji aluminiowej.
  • Materiał z zaczepami najpierw mocuje się w przeciwległych narożnikach, następnie w środkowych częściach i pozostałych punktach aż do rozciągnięcia w każdym miejscu.
  • Ostatnim etapem wykończeniowym jest montaż listew wykończeniowych lub sznurów dekoracyjnych.

Sufit napinany – aranżacje

Sufit napinany tworzy aranżacje na tyle różnorodne i atrakcyjne, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Idealnym połączeniem jest sufit napinany i łazienka. Materiał PCV jest bowiem wodoodporny i chroni przed rozwojem pleśni, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Efektownym detalem w salonie, jadalni czy kuchni będzie sufit napinany podświetlany, wykonany z folii transparentnej i taśm z diodami LED. Wybierając sufit napinany lustrzany zyskujemy lśniącą powierzchnię, która podkreśla elegancki i luksusowy wystrój wnętrz. W nowoczesnych, najbardziej efektownych stylizacjach coraz częściej spotykany jest sufit napinany w kuchni, dzięki któremu przestrzeń robocza może być doskonale oświetlona lub oryginalnie udekorowana.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

  • firmy budowlane Warszawa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu