Pompa do szamba i brudnej wody – czym się różnią? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Szambo jest nadal koniecznością w wielu domach, których podłączenie do sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe. W wielu przypadkach zbiornik na nieczystości wymaga również zastosowania pompy do szamba, która wspomoże odprowadzanie ścieków z domu. Na rynku dostępne są również pompy do brudnej wody, które przetłaczają zużytą wodę z umywalek, wanien czy pralek. Mogą one być przydatne w odwadnianiu podtopionych piwnic czy garaży. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią pompę do szamba i brudnej wody.

Głównym kryterium, którym należy się kierować przy wyborze pomp do odprowadzania nieczystości, jest ich przeznaczenie. Inny rodzaj pompy służy do pompowania ścieków, a inny do brudnej wody.

Pompa do szamba a pompa do brudnej wody

Do odprowadzania różnego rodzaju nieczystości stosuje się głównie pompy zatapialne, wśród których można wyróżnić pompy do szamba i pompy do brudnej wody. Pierwsze z nich wykorzystuje się do usuwania ścieków bytowo-gospodarczych. Umieszczone w głębi szamba urządzenie sprawnie i skutecznie wypompowuje ścieki z pojedynczych przyborów (umywalki, sedesu, bidetu) lub z całego domu. Pompy do szamba stosuje się zwłaszcza wtedy, kiedy pomieszczenia, z których należy wypompować nieczystości (łazienka, kuchnia, pralnia), znajdują się poniżej poziomu szamba. W takiej sytuacji konieczne jest pompowanie ścieków do poziomu zbiornika szamba. Tego rodzaju pompy są niezbędne również w sytuacji, gdy nie ma możliwości odprowadzania zanieczyszczeń z domu w sposób grawitacyjny, gdyż nachylenie terenu jest niewielkie, a zbiornik na ścieki znajduje się w znacznej odległości od budynku.

Pompy zanurzeniowe do brudnej wody służą do przetłaczania zużytej, ale niezanieczyszczonej tłuszczem wody z wanien, pralek, umywalek, zlewozmywaków itp. Mogą one także pompować deszczówkę i nieoczyszczoną wodę ze studni. Niektóre modele pomp do brudnej wody nadają się również do wypompowywania wody z zalanych piwnic lub garaży. W tym przypadku pompa musi być przystosowana do odprowadzania zanieczyszczeń zawierających piasek lub składniki włókniste. Należy jednak pamiętać, że urządzenia do tłoczenia brudnej wody, które nie są oznaczone jako pompy do szamba, nie są w stanie przepompować ścieków z fekaliami.

Pompy z rozdrabniaczem do szamba i brudnej wody

Pompa do szamba z rozdrabniaczem jest wyposażona w wirnik umożliwiający cięcie i szatkowanie nieczystości, co pozwala na rozdrabnianie ciał stałych zawartych w ściekach – włosów, fekaliów czy papieru. Takie działanie pompy zapobiega zapychaniu się urządzenia. Pompy z rozdrabniaczem mogą być stosowane zarówno do pompowania szamba, jak i brudnej wody. Wyposażenie zbiornika na nieczystości w pompę z rozdrabniaczem umożliwia zastosowanie rur niewielkiej średnicy (32–50 mm), którymi będą transportowane ścieki. Urządzenia bez rozdrabniacza nazywa się pompami ze swobodnym przelotem i powinny być wyposażone w węże do pompy do szamba o średnicy co najmniej 50 mm.

Jak wybrać pompę do szamba i brudnej wody?

Wybór odpowiedniej pompy do usuwania zanieczyszczeń z szamba i brudnej wody nie jest łatwy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry tego rodzaju urządzeń.

Jeśli chodzi o czas, w którym urządzenie jest w stanie wypompować cały zbiornik, to zależy on od wydajności pompy, podawanej zazwyczaj w litrach na minutę lub metrach sześciennych na godzinę. Wydajność należy dopasować do wielkości szamba. Istotna jest również zdolność pompy do unoszenia słupa wody, która powinna być dobrana do głębokości zbiornika. Warto zwrócić uwagę, na jaką głębokość możemy zanurzyć dany model pompy, jaką ma moc i masę, a także, czy praca urządzenia nie będzie zbyt głośna i tym samym uciążliwa dla domowników lub sąsiadów. Istotnym elementem pompy jest jej obudowa – poleca się stosowanie obudów żeliwnych, które są odporne na działanie kwasów, lub ze stali nierdzewnej przystosowanej do długotrwałego zanurzenia.

W przypadku pomp do brudnej wody wykorzystywanych w celu pompowania wody ze studni lub odwadniania pomieszczeń podtopionych warto rozważyć opcję automatycznego sterowania.

Decydując się na pompę do szamba lub brudnej wody, warto również zastanowić się nad zakupem dodatkowego wyposażenia do pompy, które usprawni działanie urządzenia i sprawi, że jego obsługa będzie bardziej komfortowa. W przypadku konieczności tłoczenia ścieków nieoczyszczonych przydatnym elementem pompy będzie rozdrabniacz. Automatyczne wyłączanie pompy po przekroczeniu ustalonego poziomu napełnienia szamba umożliwi pływak – równie pomocny element pompy do szamba. W pompie do brudnej wody pływak sprawia, że urządzenie zaprzestaje działania, kiedy poziom wody się podnosi, i wznawia pracę, gdy poziom wody w górnym zbiorniku opada.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu