Podłoga pływająca – co to jest i jak się ją kładzie?

Co to jest tzw. podłoga pływająca? Termin ten może wydawać się zupełnie nieznany dla osób, które będą wykonywać pierwszy remont we własnym domu. A oznacza on specjalny sposób układania podłogi, aby w efekcie, w trakcie użytkowania mieszkania, nie dochodziło do nieprzyjemnego skrzypienia. Panele, deski podłogowe lub parkiet warto zawsze układać na tzw. podłogę pływającą.

Posadzka pływająca – zasady układania

Najważniejszą zasadą podczas wykonywania posadzki pływającej jest takie układanie jej, aby zachować dylatacje przy stropie, ścianach i innych pionowych elementach, jak np. kominki czy słupki. Dodatkowo warto zastosować specjalne podkłady pod podłogi pływające i izolacje akustyczne.

Układanie podłogi pływającej

Przed przystąpieniem do układania parkietu lub paneli należy zamontować wybrany podkład pod podłogę pływającą.

Najpopularniejsze są dwa rozwiązania, jeśli chodzi o podkłady pod podłogi pływające. Pierwszy z nich to tzw. metoda na mokro, czyli tutaj podkładem będzie po prostu wylewka. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku bardzo ważne jest zachowanie przerwy technologicznej. Drugą metodą jest użycie podkładu z płyt budowlanych, najczęściej betonowych. Ta metoda pozwala szybko przejść do układania podłogi, dlatego jest szczególnie zalecana osobom, którym zależy na czasie.

Układanie podłogi pływającej z zastosowaniem podkładu w formie wylewki wymaga precyzyjnego położenia tego podkładu. Dobra ekipa fachowców powinna otrzymać taki efekt, gdzie już nie będzie konieczne dodatkowe wykonywanie warstwy wyrównującej. W dobrze wykonanej pracy powinno się dać układać podłogę już bezpośrednio na wylewce. W tym przypadku wylewka musi też mieć odpowiednią grubość i być odgrodzona od izolacji akustycznej specjalną folią budowlaną. Dodatkowo w podanych wyżej dylatacjach należy zastosować wełnę mineralną lub np. specjalną piankę dylatacyjną.

Przy układaniu podłogi pływającej drugą metodą, czyli z użyciem specjalnych płyt, należy również przestrzegać kilku zasad. Płyty trzeba położyć na warstwę izolacyjną, dociąć i zamocować tak, aby zachować pustą 1,2 centymetrową przestrzeń przy ścianie. Warto wiedzieć, że niektóre płyty mają już specjalnie wyprofilowane krawędzie, które umożliwiają łatwe ustawianie płyt na zakładki.

Jakie izolacje pod podłogą warto zastosować?

Układając podłogę, dobrze jest się zdecydować na zamontowanie również izolacji akustycznej. Dzięki niej wszystkie odgłosy związane z chodzeniem po podłodze, jak np. stukanie, będą wygłuszone. Takiego typu izolacje najczęściej wykonywane są ze specjalnych pianek poliuretanowych lub włókien drzewnych. Najczęściej mają grubość nawet 2-3 mm.

Podłoga pływająca to taka, która jest położona w odpowiedni sposób z użyciem konkretnych podkładów. Dzięki zachowaniu wolnej przestrzeni przy ścianach, podłoga może swobodnie pracować, przez co jest niezwykle trwała.

Na czym można położyć podłogę pływającą?

Czyste, stabilne i suche podłoże to wymóg w przypadku montowania podłogi pływającej. Dodatkowo warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka rodzajów podłoży, które są najczęściej wybierane przez projektantów. To głównie posadzka betonowa, wylewka jastrychowa, płyta OSB3, stare parkiety klejone, wykładzina PCV lub płytki ceramiczne.

Przed zamówieniem paneli lub desek podłogowych warto najpierw dokładnie zmierzyć pomieszczenie i do otrzymanego wyniku dodać około 10% zapasu. Trzeba też przemyśleć rodzaj listew przypodłogowych oraz sposób ich montażu.

Czytaj dalej:

Ogrzewanie podłogowe - rozwiązania, wady i zalety

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. I nic dziwnego: kuszące są przede wszystkim niskie koszty ogrzewania oraz brak widocznych nieestetycznych grzejników w pomieszczeniu. Jakie rodzaje ogrzewania podłogowego można wyróżnić? Jakie są ich wady i zalety?

Ile kosztuje budowa domu w 2018.jpg

Ile kosztuje budowa domu w 2018

Budowa domu to duża odpowiedzialność. Nie jest to chwilowa zachcianka, tylko poważna długoterminowa decyzja. Ile kosztuje budowa domu? To pytanie stawia sobie każdy planujący przeprowadzkę do własnych czterech kątów.