Który rodzaj pieca kondensacyjnego warto wybrać?

Piece kondensacyjne są obecnie coraz popularniejsze. Ogrzewanie nimi domów jest nie tylko wygodne, ale i proekologiczne. Główną ich zaletą jest wysoka sprawność dzięki odzyskowi ciepła ze spalin.

Obecnie na rynku występuje przynajmniej kilka typów pieców kondensacyjnych. Najpowszechniejsze są piece kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Ich posiadanie ma wiele zalet. 

Co to jest piec kondensacyjny?

Piec kondensacyjny to szczególny rodzaj pieca, który ma zdolność do odbierania dodatkowej ilości ciepła ze spalin. Takie piece charakteryzują się wysoką sprawnością, dzięki czemu użytkownicy ponoszą mniejsze koszty ogrzewania. Kocioł kondensacyjny jest urządzeniem wyposażonym w specjalną, zamkniętą  komorę spalania. Przy takim rozwiązaniu  kocioł pobiera powietrze bezpośrednio spoza budynku. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania kratki wentylacyjnej doprowadzającej powietrze jak w przypadku otwartej komory spalania. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ do pomieszczenia z kotłem nie napływa zimne powietrze, które powodowałoby jego wychładzanie. 

Kotły tradycyjne, charakteryzują się niższą sprawnością niż kondensacyjne ze względu na to, że ze spalin nie odzyskiwana jest żadna energia cieplna. Inaczej jest w przypadku, kiedy zainstalowany jest analizowany piec kondensacyjny gazowy.  

Przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego, dzięki zastosowaniu odzysku ciepła, temperatura spalin wydostających się na zewnątrz jest dwukrotnie niższa niż w przypadku tradycyjnych kotłów. 

Jakie są rodzaje kotłów kondensacyjnych?

Istnieje kilka rodzajów kotłów kondensacyjnych. Wyróżnia się piec kondensacyjny jednofunkcyjny i dwufunkcyjny. Dwufunkcyjny piec kondensacyjny może być wyposażony w zasobnik ciepłej wody użytkowej. Piec kondensacyjny jednofunkcyjny jest przeznaczony do ogrzania wody, która znajduje się w instalacji grzewczej i służy do zasilania grzejników. Drugim rodzajem kotła jest dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny, który służy do ogrzania budynku, a także do podgrzania wody użytkowej. Jednak należy wiedzieć, że dwie funkcje w jednym urządzeniu, mogą nie przynieść znacznych oszczędności. Ogrzewanie wody ciepłej zachodzi wtedy, kiedy użytkownicy chcą z niej skorzystać. Przez większość czasu woda pozbawiona jest obiegu, a więc nie używana, wychładza się. 

Istnieje także kocioł kondensacyjny gazowy. Nazwa wskazuje, że zasilany jest on gazem ziemnym, stąd niezbędne jest, aby budynek posiadał odpowiednie przyłącze do gazociągu. Jednak nie zawsze jest to możliwe bądź wymusza ogromne koszty instalacji. Te powody sprawiają, że kotły gazowe kondensacyjne nie są często wybierane do ogrzewania pomieszczeń. Mimo tego są wygodnymi urządzeniami, gdyż nie wymagają zagospodarowania dodatkowych pomieszczeń, a także nie zajmują zbyt dużo miejsca, które potrzebne jest chociażby do składowania paliwa. Minusem jest to, że kotły gazowe wymagają serwisowania przez fachowców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. 

Następnym rodzajem kotła jest kocioł olejowy kondensacyjny, który posiada wysoką efektywność oraz dużą moc grzewcza. Zaletą takiego kotła jest dopasowanie mocy pieca do oczekiwań mieszkańców. Należy podkreślić, że kotły olejowe są bezpieczne oraz komfortowe, jeśli chodzi o użytkowanie. Nie trzeba ich obsługiwać ręcznie. Do wad analizowanego kotła należy przede wszystkim jego duży gabaryt, co wymaga zorganizowania dużej przestrzeni. Samo składowanie oleju opałowego również wymaga dużej powierzchni.

Moce kotłów kondensacyjnych są różne, a parametr ten powinien być dopasowany zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Tylko wtedy ogrzewanie będzie efektywne. W przypadku zastosowania kotła z zasobnikiem oraz większej liczby domowników, którzy korzystają z ciepłej wody użytkowej, kocioł powinien posiadać większą moc działania.

Przy zastosowaniu kotłów kondensacyjnych warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia  różnego rodzaju usterek, które wynikają z nieustannej pracy urządzenia. Do najczęstszych należy kamień kotłowy, którego osad utrudnia przepływ wody, przez co zmniejsza się efektywność działania kotła.

Jaki piec kondensacyjny warto wybrać?

Ogrzewanie pomieszczeń kotłami kondensacyjnymi jest wygodnym i polecanym rozwiązaniem.  Dzięki tej technologii można uzyskać więcej energii cieplnej niż przy tradycyjnych kotłach, a także zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Zasada działania takich kotłów opiera się na pozyskaniu ciepła ze spalin, co nie jest nowym rozwiązaniem, jednak dość często inwestorzy nie pamiętają o tego typu technologii. Dość często do kotłów kondensacyjnych zniechęcają ceny gazu ziemnego i oleju opałowego, co przekłada się na porzucenie decyzji o zakupie i montażu takich kotów. Jednak kotły te posiadają dużą wygodę użytkowania, a także zapewniają szybki zwrot zainwestowanych środków. 

Piec kondensacyjny z zasobnikiem jest najpopularniejszym rozwiązaniem ze względu na małą awaryjność, a także doskonałe właściwości grzewcze. Przy dużych powierzchniach budynków tej postaci kotły kondensacyjne są warte zakupu i na pewno ich użytkownicy nie zawiodą się na ich działaniu.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu