Nawiewniki okienne i ścienne – rodzaje, działanie i montaż

Wentylacja grawitacyjna w domach może okazać się niewystarczająca do efektywnego wentylowania pomieszczeń. Dlatego warto postarać się o dodatkowe źródło napływu świeżego powietrza w postaci nawiewników okiennych.

Wiele domów jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych wyposażonych jest w wentylację grawitacyjną. Zakłada ona swobodny napływ świeżego powietrza do wnętrz pomieszczeń przez nieszczelności w oknach i drzwiach, a usuwanie zużytego powietrza przez kratki i piony wentylacyjne. Ponieważ obecnie stosuje się szczelne okna z funkcją rozszczelnienia (ustawianą ręcznie), dopływ świeżego powietrza może okazać się niewystarczający. Dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż nawiewników okiennych lub ściennych, zapewniających stały, regulowany dopływ powietrza.

Czym jest nawiewnik okienny?

Nawiewnik okienny to niezbyt skomplikowane urządzenie, którego budowa różni się w zależności od rodzaju. Konstrukcja nawiewnika warunkuje to, w jakim stopniu strumień powietrza może być regulowany i w jaki sposób.

Jaki nawiewnik wybrać?

Istnieje kilka rodzajów nawiewników stosowanych w domach. Najpopularniejsze są nawiewniki okienne, ale dostępne są też nawiewniki montowane w ścianach, zwykle w pobliżu okna. Można je podzielić ze względu na to, jak doprowadzany jest strumień powietrza do pomieszczenia, bądź ze względu na sposób montażu. Jakie typy nawiewników oferują producenci?

  • Ręcznie sterowany nawiewnik

W tym rodzaju urządzenia użytkownik sam reguluje stopień jego otwarcia, decydując tym samym, ile powietrza ma dostawać się do wnętrza. Minusem tego typu nawiewników jest to, że nie uwzględniają one zmian parametrów powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń (takich jak temperatura, wilgotność, zanieczyszczenia), a nie posiadając blokady, nie chronią przed jego nadmiernym napływem do środka.

  • Automatyczny nawiewnik ciśnieniowy

W przeciwieństwie do nawiewnika ręcznego, w tym rodzaju urządzenia brak jest ręcznej regulacji. Jest to urządzenie samodzielnie regulujące wielkość przepływu powietrza i zapewniające w ten sposób właściwą wentylację. Ilość napływającego powietrza zależy od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Użytkownik nie jest w stanie sam regulować świeżego dopływu, nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno. Taki nawiewnik jest jednak wyposażony w automatyczną blokadę, która nie pozwoli na zwiększenie przepływu w przypadku, gdy występują np. silne podmuchy wiatru.

Odmianą nawiewnika ciśnieniowego jest urządzenie wyposażone w ręczną blokadę, która ogranicza przepływ powietrza do minimum, gdy zajdzie taka potrzeba.

  • Nawiewnik okienny higrosterowany

Działanie tego typu nawiewnika jest automatyczne i uzależnione od ilości wilgoci w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki wbudowanej taśmie poliamidowej, której zadaniem jest otwieranie przesłony nawiewnika i zwiększanie strumienia powietrza napływającego do pomieszczenia wtedy, gdy wzrasta w nim poziom wilgotności. Wielkość szczeliny zmienia się pod wpływem zmiany wilgotności w przedziale od 35% do 75%. Jeśli wilgotność względna spadnie poniżej 35%, szczelina w nawiewniku jest minimalna. Gdy w pomieszczeniu jest bardzo wilgotno (powyżej 70%), nawiewnik rozszerza się maksymalnie.

  • Nawiewnik termostatyczny

Ten rodzaj nawiewnika działa samoczynnie pod wpływem zmiany temperatury na zewnątrz. Gdy temperatura spada poniżej zera, przepustnica automatycznie zmniejsza wielkość otworu, ograniczając w ten sposób dopływ powietrza do środka pomieszczenia. Natomiast ilość napływającego powietrza zależy od różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz oraz od wielkości otworu. Tego typu nawiewniki mogą mieć spore rozmiary i są przeznaczone do montowania w ścianie budynku.

  • Nawiewnik podokienny

Ten rodzaj nawiewnika montuje się pod oknem (ewentualnie obok okna) w pomieszczeniu. Jest to prostokątne urządzenie wyposażone w ruchomą żaluzję do regulacji napływającego powietrza.

Nawiewnik okienny – montaż

Nawiewnik okienny najczęściej montuje się w górnej części okna. Niektóre rodzaje można zainstalować na zewnętrznej rolecie lub na ścianie zewnętrznej. Dla zapewnienia komfortu użytkownikom, urządzenie powinno być zamontowane co najmniej 2 m nad poziomem posadzki. W ogrzewanym pomieszczeniu ma to szczególne znaczenie, ponieważ zimne powietrze na tej wysokości zdąży ogrzać się od ciepłego i nie będzie powodować przeciągów.

Niektóre nawiewniki mogą zostać zamontowane między górną krawędzią szyby zespolonej a ramiakiem skrzydła. Montażem tego rodzaju powinien zająć się specjalista. Samodzielny montaż można wykonać na ościeżnicy lub profilu skrzydła – w ten sposób instaluje się nawiewniki zarówno w oknach drewnianych, jak i wykonanych z tworzywa. W tym celu należy wywiercić otwór, przykręcić nawiewnik, a następnie założyć osłony zgodnie z zaleceniami producenta.

Najprostszym rozwiązaniem jest kupno okna od razu wyposażonego w nawiewnik. Wtedy możemy mieć pewność, że urządzenie będzie dobrze dobrane, a jego mechanizm będzie działał sprawnie i efektywnie.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu