Odkurzacz centralny – jak się go montuje i jaki wybrać?

 

Jeszcze kilka lat temu odkurzacz centralny kojarzył się z fanaberią i luksusem. Obecnie, z uwagi na coraz większe zainteresowanie „inteligentnymi domami” oraz systemami pozwalającymi na zwiększenie komfortu użytkowania domu, odkurzacze centralne zyskują na popularności.

Czy centralny odkurzacz to dobre rozwiązanie? Czy można go montować w istniejących budynkach, czy jest to wyłącznie propozycja dla nowych inwestycji? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie odkurzacza centralnego.

Odkurzacz centralny, czyli jaki?

Odkurzacz centralny to zupełnie inne urządzenie niż tradycyjne odkurzacze oferowane w sklepach AGD. Jest to instalacja składająca się z kilku podstawowych elementów, które można rozszerzyć o dodatkowe funkcje lub dodatkowe końcówki ssące, takie jak np. automatyczna szufelka podłączona do całego systemu. Co istotne, montaż odkurzacza centralnego można wykonać zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach – w tym pierwszym przypadku, czyli na etapie budowy, jest to jednak o wiele łatwiejsze do wykonania. Instalowanie odkurzacza centralnego w istniejącym budynku wiąże się z większymi kosztami oraz bałaganem i niedogodnościami wynikającymi z prowadzonych prac.

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, gniazd (co najmniej kilku w całym domu) oraz rur ssących ukrytych w ścianach. Dodatkowo w zestawie znajduje się specjalna rura, którą podczas odkurzania podłącza się do gniazda. Po zainstalowaniu wybranej końcówki można odkurzać różne powierzchnie, w tym także trudno dostępne miejsca. Dzięki zastosowaniu odkurzacza centralnego łatwiej i wygodniej jest utrzymać czystość w domu.

Odkurzacz centralny – wady i zalety

Podobnie jak inne urządzenia odkurzające, tak i odkurzacz centralny ma swoje wady i zalety. Jako jedną z głównych zalet wskazuje się wygodę związaną z brakiem konieczności przenoszenia i dźwigania urządzenia. Długi wąż do odkurzacza centralnego ułatwia wykonywanie prac związanych z czyszczeniem sufitów, lamp wiszących czy drzwi.

Odkurzacze centralne mają zamknięty obieg, który znajduje się poza pomieszczeniami. Powoduje to, że w powietrzu jest mniej kurzu. W odróżnieniu od tradycyjnego odkurzacza, powietrze zassane z zanieczyszczeniami odprowadzane jest na zewnątrz budynku.

Kolejną zaletą jest mniejsza emisja hałasu niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza. Odkurzacz centralny jest wyposażony w worek, który opróżnia się od 2 do 4 razy w roku (w przypadku tradycyjnego odkurzacza workowego powinno się to robić znacznie częściej).

A jakie wady ma odkurzacz centralny? Jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest cena. Instalacja odkurzacza centralnego kosztuje kilka tysięcy złotych (zazwyczaj ceny wahają się w przedziale 5–7 tysięcy złotych). Na większy koszt trzeba się przygotować wtedy, gdy montaż odkurzacza centralnego wykonywany jest w istniejącym już budynku, ponieważ wiąże się to z wykonaniem dodatkowych prac związanych z umieszczeniem rur w ścianach i podłogach. Trzeba również liczyć się z tym, że w razie awarii urządzenia konieczne może okazać się kucie ścian czy podłóg w celu dostania się do poszczególnych elementów odkurzacza.

Jaki odkurzacz centralny wybrać?

Jak już wspomniano, instalacja centralnego odkurzacza może być wykonana zarówno w istniejącym, jak i nowo powstającym budynku. Decyzję o montażu takiego systemu warto podjąć jeszcze przed ostatecznym wyborem projektu domu, gdyż wówczas architekt będzie mógł uwzględnić instalację w projekcie i dopasować ją do naszych preferencji. Przy planowaniu rozkładu instalacji odkurzacza centralnego należy wziąć pod uwagę między innymi długość instalacji, powierzchnię do sprzątania, a także liczbę gniazd, do których mają być podłączane węże ssące.

Jednostkę centralną (modułową lub typu split) należy dobrać z uwzględnieniem wyżej wymienionych parametrów. Zazwyczaj producent na karcie produktu podaje, do jak długiej instalacji można podłączyć jednostkę i ile może być gniazd ssących. Ważny jest również sposób filtracji oraz moc urządzenia. Warto zwrócić uwagę na moc ssącą (podawana jest w Airwattach), pojemność zbiornika na zanieczyszczenia oraz poziom generowanego hałasu. Dla wielu osób istotną kwestią jest również sposób sterowania odkurzaczem.

Poza wymienionymi parametrami samego urządzenia ważną kwestią przy wyborze najlepszego odkurzacza centralnego jest czas gwarancji na jednostkę centralną (na pozostałe elementy systemu zwykle udziela się gwarancji na 2 lata), a także to, czy serwis danego producenta znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania – może to znacząco wpłynąć na szybkość napraw w razie ewentualnej awarii.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu