Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego domu

Planujesz budowę domu i zdecydowałeś, że wybierzesz projekt gotowy? A może już znalazłeś projekt swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się: „co dalej”? Sprawdźmy, kiedy jest potrzebna adaptacja projektu gotowego, na czym polega i ile kosztuje.

Projekt gotowy a projekt budowlany

Zanim rozpoczniesz budowę domu, musisz uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia, a do tego potrzebny Ci jest projekt budowlany. Składa się on z dwóch głównych części: projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego. Projekt gotowy nie jest takim projektem budowlanym i dlatego nie możesz go od razu po zakupie złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub ze zgłoszeniem.

Projekt typowy stanie się projektem architektoniczno-budowlanym (czyli częścią projektu budowlanego) po dostosowaniu go do warunków miejscowych, a po dodaniu do niego projektu zagospodarowania terenu i różnych dokumentów – będzie projektem budowlanym. Sprawdźmy, na czym polega adaptacja projektów gotowych.

Adaptacja projektu gotowego

Adaptacja projektu gotowego to dostosowanie go do wymagań lokalnych przepisów, warunków panujących na danym terenie, Twoich potrzeb i stworzenie na jego podstawie projektu budowlanego, który składasz wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub ze zgłoszeniem budowy domu. Adaptację przeprowadzają projektanci różnych branż – każdy z nich w zakresie swojej specjalizacji (architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne). Nie musisz szukać samodzielnie osób do adaptacji poszczególnych części projektu. Wystarczy, że znajdziesz architekta lub biuro projektów. Architekci współpracują z projektantami różnych branż i zazwyczaj koordynują cały proces. Przyjrzyjmy się bliżej czynnościom, które wchodzą w skład adaptacji.

Miejscowe przepisy

Projekty gotowe są sporządzane na podstawie przepisów obowiązujących w całym kraju, tj. m.in. prawa budowlanego i rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przy ich wykonywaniu nie uwzględnia się aktów prawa miejscowego – planów zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy, w których znajdują się m.in. wytyczne, jak powinien wyglądać dom budowany na konkretnej działce. Wymagania te mogą być bardzo szczegółowe. Zazwyczaj dotyczą wysokości budynku, liczby kondygnacji, rodzaju dachu i kąta nachylenia połaci, wskaźników zabudowy i powierzchni biologicznie czynnej.

Każda inwestycja, czyli również budowa domu jednorodzinnego, musi być zgodna z tymi przepisami. Architekt, któremu powierzysz adaptację projektu gotowego, sprawdzi, czy kupiony przez Ciebie projekt typowy jest zgodny z wymaganiami tych przepisów i w razie potrzeby zmieni go tak, by spełnił wszystkie wymogi.

Warunki gruntowe i klimatyczne

Adaptacja projektu gotowego polega nie tylko na dostosowaniu go do miejscowych przepisów. Dom trzeba jeszcze przystosować do warunków panujących na danym terenie. Projekt typowy jest sporządzany w oderwaniu od konkretnego obszaru, a tymczasem na Twojej działce i w jej okolicy panują określone warunki.

Polskie normy wymagają, aby konstrukcję projektować tak, by przeniosła różne obciążenia. Wśród nich wyróżniamy takie, których wielkość zależy od lokalizacji budynku – obciążenia śniegiem i wiatrem. Teren Polski jest podzielony na różne strefy, w których przyjmuje się różne wartości tych obciążeń. Domy typowe są zazwyczaj projektowane w pierwszej strefie, tj. tam, gdzie obciążenia wiatrem i śniegiem są najmniejsze. Jeśli na przykład dom budujesz na obszarze, na którym te obciążenia są większe, np. w górach, może się okazać, że trzeba będzie zmienić konstrukcję dachu tak, by przeniosła odpowiednio większe obciążenia.

Oprócz obciążeń klimatycznych na konstrukcję budynku, a właściwie fundamentów, wpływa rodzaj podłoża gruntowego. Na Twojej działce panują konkretne warunki gruntowe i rozwiązania przewidziane w projekcie gotowym trzeba do nich dostosować, np. poprzez zwiększenie szerokości ław fundamentowych.

O adaptację projektu gotowego w tym zakresie zadba projektant konstrukcji.

Znajdź projektantów

Twoje potrzeby

Adaptacja projektu to także dostosowanie go do Twoich potrzeb i wymagań. Jeśli jakieś rozwiązania z projektu typowego nie będą Ci odpowiadać i zechcesz je zmienić – zadbają o to projektanci poszczególnych branż. Często jedna zmiana w architekturze pociąga za sobą zmiany w pozostałych branżach. Na przykład jeśli chcesz schody żelbetowe zastąpić drewnianymi, konieczne są zmiany również w części dotyczącej konstrukcji. A jeśli zapragniesz w miejscu pomieszczenia gospodarczego zrobić łazienkę, trzeba zmienić część projektu dotyczącą instalacji sanitarnych.

Wymagania konkretnej inwestycji

Projekty gotowe często również trzeba zmienić w zakresie sposobu doprowadzenia do budynku poszczególnych mediów. W projektach tych budynek zazwyczaj jest podłączony do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej lub ciepłowniczej. Jeśli nie masz możliwości przyłączenia budynku do tych sieci, musisz zadbać o własne źródło wody, ciepła i zaprojektować własny sposób odprowadzenia ścieków. Te zmiany wprowadzają projektanci branżowi odpowiedzialni za części projektu dotyczące instalacji sanitarnych i elektrycznych.

Projekt zagospodarowania terenu

Projekt gotowy po dostosowaniu do warunków miejscowych staje się projektem architektoniczno-budowlanym, czyli częścią projektu budowlanego. Aby projekt budowlany był kompletny, potrzebujesz jeszcze m.in. projektu zagospodarowania terenu, który pokazuje usytuowanie budynku i innych obiektów (np. studni, przyłączy) na działce. Wykona go dla Ciebie architekt, który obie części projektu wraz z niezbędnymi dokumentami złoży w jedną całość, sporządzając w ten sposób projekt budowlany, który złożysz wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub ze zgłoszeniem budowy domu.

Adaptacja projektu gotowego bez wprowadzania zmian

Omówiliśmy wyżej, jakie zmiany często wprowadza się w projektach gotowych. Tymczasem nie każdy projekt typowy wymaga tych zmian. Może się zdarzyć, że uda Ci się kupić projekt takiego domu, który idealnie wpasuje się w otoczenie i Twoje potrzeby. Czy wtedy adaptacja również jest potrzebna? Tak, adaptacji wymaga również taki projekt gotowy, w którym nie trzeba wprowadzać żadnych zmian. Projektanci wszystkich branż muszą w nim złożyć oryginalne podpisy, którymi potwierdzą, że projekt spełnia wymagania przepisów. Oprócz tego potrzebujesz jeszcze projektu zagospodarowania terenu. To projektanci, którzy przeprowadzają adaptację stają się projektantami budynku i odpowiadają za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie.

Koszt adaptacji projektu gotowego

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny adaptacji zazwyczaj zaczynają się od około 1000 zł a kończą na kilku tysiącach. Za adaptację projektu gotowego, w którym nie trzeba wprowadzać prawie żadnych zmian zapłacisz mniej niż za adaptację tego samego projektu, w którym trzeba wiele rzeczy zmienić.

Czytaj dalej:

6 rzeczy, które powinieneś uwzględnić w projekcie domu

Po zakupie działki przychodzi kolej na wybór projektu domu. Zdecyduj, czy podejmiesz współpracę z architektem, czy kupisz gotowy projekt. Oprócz tego ustal powierzchnię i ilość kondygnacji. Weź pod uwagę wielkość działki i jej otoczenie. Przemyśl, czy oprócz domu chcesz zbudować garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Poniższej znajdziesz cenne porady, które na pewno pomogą ci podjąć właściwe decyzje.

Drewniany sufit – zalety i pomysły na wykonanie

Drewniany sufit jest konstrukcją, na którą decyduje się coraz więcej osób, mimo zmieniającej się mody. Mimo swoich rustykalnych korzeni okazuje się, że to rozwiązanie ponadczasowe, które pasuje nawet do nowoczesnych wnętrz. Sufit z drewna jest piękny, a przy okazji wzmacnia izolację ścian.

Ile kosztuje budowa domu w 2018.jpg

Ile kosztuje budowa domu w 2018

Budowa domu to duża odpowiedzialność. Nie jest to chwilowa zachcianka, tylko poważna długoterminowa decyzja. Ile kosztuje budowa domu? To pytanie stawia sobie każdy planujący przeprowadzkę do własnych czterech kątów.