Szpachlowanie – krok po kroku. Jak szpachlować ściany i sufit?

Chcąc wykonać samodzielnie szpachlowanie, należy mieć odpowiednie narzędzia (gładź, paca do szpachlowania). Kluczowa jest uwaga i dokładność – tylko wtedy uda się usunąć wszystkie nierówności i pęknięcia.

Co to jest szpachlowanie ścian?

Szpachlowanie ścian to aplikowanie za pomocą szpachli specjalnej gładzi na daną powierzchnię, w celu jej wyrównania. To bardzo prosta czynność, którą można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Niezbędne narzędzia do szpachlowania to paca (szpachla) i gładź. Szpachlowanie sufitu i ścian jest potrzebne, kiedy na powierzchni pojawi się nierówność, pęknięcie albo otwór po wkręcie rozporowym.

Jak szpachlować w poprawny sposób?

Analizując szpachlowanie ścian i sufitu krok po kroku, należy już na wstępie stwierdzić, że te działania wymagają dokładności i zaangażowania. Najpierw kluczowe jest odpowiednie dobranie i przygotowanie masy szpachlowej i narzędzi do jej aplikowania. Masa szpachlowa, jest dostępna w proszku lub jako produkt gotowy. Masy w proszku używa się po zmieszaniu jej z wodą. Wówczas powstaje zaprawa szpachlowa. Masa gipsowa nadaje się w zasadzie do każdej powierzchni ścian w pomieszczeniu. Gładzie w proszku są stosowane do wypełniania większych ubytków w ścianach i na suficie. Wiedząc, czym szpachlować ściany, zasadne jest wskazać, jakie czynności należy kolejno podejmować.

Właściwe już szpachlowanie dziur w ścianie najlepiej rozpocząć od wyniesienia z pomieszczenia wszystkich mebli i przedmiotów, które mogą przeszkadzać lub zostać zabrudzone. Przedmioty ciężkie należy zakryć folią. Z powierzchni ściany i sufitu trzeba usunąć wszystkie kołki, gwoździe i wkręty rozporowe. Kołki można wyjąć, lekko wkręcając wkręty, a następnie złapać kleszczami i wyciągnąć. Kolejną kwestią jest odkurzenie dziur, które chce się wypełnić gładzią. Jednak nie można pozbyć się całego kurzu z powierzchni, dlatego warto ściany i sufit lekko zwilżyć szmatką.

Kolejnym etapem jest gruntowanie przed szpachlowaniem. Trzeba je wykonać na powierzchniach chłonnych. Należy zadbać o dobrej jakości preparat do gruntowania. Nanosi się go na powierzchnię za pomocą wałka lub pędzla. Po wykonaniu gruntowania powinno się odczekać co najmniej dobę, aby powierzchnia była dostatecznie sucha. Można przygotować się do zrobienia zaprawy. Ważne jest, aby rozdrobnić taką ilość masy, którą będzie się w stanie nałożyć w ciągu godziny. Potem zaprawa zaczyna się wiązać, co uniemożliwia nałożenie jej na ścianę. Lepszym rozwiązaniem jest rozdrobnienie masy kilka razy. Zajmie to trochę czasu, jednak zaprawa będzie miała najlepsze właściwości.

Szpachlowanie płyt gk, znajdujących się na suficie podwieszanym, sprowadza się do czynności spoinowania takich płyt i szpachlowania otworów pozostałych po wkrętach. Do tego niezbędne są: masa i gładź szpachlowa, grunt uniwersalny, pędzel i wałek, wiadro, mieszadło i paca do szlifowania. Szpachlowanie wałkiem będzie dużo wygodniejsze i dokładniejsze. Masa po zagruntowaniu jest bardzo gładka i gotowa do tapetowania lub malowania. Szpachlowanie sufitu podwieszanego jest bardzo prostą czynnością.

Szpachlowanie płyt gipsowych na ścianach odbywa się na wcześniej przygotowanym podłożu. Powierzchnia ma być sucha, wolna od pyłu i kurzu. Później należy masę wymieszać z wodą, pamiętając o czasie, w którym się ona wiąże. Warto tutaj zachować rozsądek w rozdrabnianiu ilości masy. Szpachlowanie regipsów właściwie odbywa się dwukrotnie, z godzinną przerwą na wyschnięcie powierzchni. Szpachlowanie na mokro ma zaletę w postaci braku kurzenia się. Po zawiązaniu się masy przeprowadza się wygładzanie – stalową pacą, zwilżoną wcześniej wodą. Po tym można od razu rozpocząć tapetowanie lub malowanie powierzchni.

Szpachlowanie natryskowe czy agregatem to inne określenia szpachlowania maszynowego. Do tego wykorzystywany jest agregat szpachlarski. Jeden wąż podaje wodę pod ciśnieniem, drugi zaprawę, która równomiernie rozkłada się na powierzchni. Jest to opłacalne, agregat przynosi bowiem oszczędność nawet do 30%, porównując go z materiałami tradycyjnymi. Takie szpachlowanie zapewnia dokładność, ponieważ jest lżejsze dla osoby, która to wykonuje, co ma znaczenie przy dużych powierzchniach.

Ostatnim etapem jest gładzenie i szlifowanie ścian. Wykonywane jest to jednak po dostatecznym zaschnięciu mazi. Wykorzystuje się do tego papier ścierny i siatkę do szlifowania.

Ile kosztuje metr szpachlowania?

Cena za jeden metr kwadratowy szpachlowania wynosi średnio 35 złotych. A ile kosztuje szpachlowanie ścian, jeśli chodzi o gładź gipsową? Tutaj kwota jest niższa – od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu